środa, 27 marca 2013

Zielone Płuca Polski

Zielone Płuca Polski – obszar wyodrębniony w planie przestrzennego zagospodarowania kraju ze względu na szczególne znaczenie dla funkcjonowania przyrody całej Polski oraz występowanie na nim wielu cennych obiektów przyrodniczych i terenów wypoczynkowych.

Położenie Zielonych Płuc Polski 

ZPP obejmuje  wschodnią część Polski tj. województwo podlaskie oraz część województwa mazurskiego i mazowieckiego (dawne województwo białostockie, łomżyńskie, olsztyńskie, ostrołęckie i suwalskie).
Powierzchnia ZPP wynosi 63 234 km², co stanowi 20,2% powierzchni Polski.
Administracyjnie obszar ZPP położony jest na terenie pięciu województw: warmińsko-mazurskiego (115 gmin),podlaskiego (118 gmin), północno-wschodniej części mazowieckiego (114 gmin) oraz części pomorskiego (6 gmin) i kujawsko-pomorskiego (33 gmin). Ogółem teren Zielonych Płuc Polski obejmuje 379 gmin oraz 57 powiatów.

Zielone Płuca Polski są unikatowym obszarem, który może stać się polskim swoistym „towarem” eksportowym. Cechy wyróżniające ten obszar stanowią szczególny, złożony produkt. Tworzą go:
niska gęstość zaludnienia i dostosowana do warunków naturalnych;



  • zrównoważona sieć osadnicza;
  • spokój i czyste powietrze;
  • dobra jakość środowiska przyrodniczego;
  • unikatowa różnorodność systemu przyrodniczego;
  • atrakcyjne kompleksy lasów, jezior i użytków zielonych;
  • możliwość obcowania z przyrodą nie zmienioną przez cywilizację;
  • bogactwo oraz różnorodność kultur i obyczajów;
  • dobra tradycyjna kuch­nia;
  • rozwijająca się infrastruktura usługowa;
  • potencjał akademicki;
  • dobre warunki do produkcji zdrowej żywności i lokalizacji „czystego przemysłu”.
.

Powstanie Zielonych Płuc Polski

W 1983 roku w  Białowieży zostało zawarte porozumienie władz administracyjnych i samorządowych regionu północno-wschodniego Polski w sprawie kompleksowej ochrony i racjonalnego kształtowania środowiska na terenie województwa białostockiego, łomżyńskiego, olsztyńskiego, ostrołęckiego i suwalskiego, tworzących region Zielonych Płuc Polski.

Fundacja Zielone Płuca Polski

W dniu 28 września 2005 roku podpisany został akt notarialny zakładający Fundację Zielone Płuca Polski Celem Fundacji jest organizowanie i finansowanie zadań określonych w "Porozumieniu w sprawie współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz promocji obszaru Zielone Płuca Polski z zachowaniem jego różnorodności biologicznej i tożsamości kulturowej".


1 komentarz:

  1. Jestem ciekawa jak będzie się miała motoryzacja za 30-40 lat. Już przed 2000 rokiem snuło się teorie na temat bezobsługowych samochodów, latajacych z punktu A do punktu B bez pomocy kierowcy :-) Miało się to nijak do rzeczywistosci. Dzisiaj oprócz designu producenty prześcigają się w coraz mniejszym "teoretycznym" spalaniu auta, oraz w maksymalizacji różnych niepotrzebnych systemów przez które bardzo często trzeba odwiedzać autoryzowane serwisy. Wydaje mi się że motoryzacja zmierza trochę nie tą ściążką którą naprawdę powinna... Wyniki spalania często fałszowane itp. :-(

    OdpowiedzUsuń